להבין את קרוספיט

מאת: גרג גלסמן, מייסד קרוספיט.

 

המטרות, התפיסה, המתודולוגיה, היישום וההסתגלות של קרוספיט.

 

המטרות

מההתחלה, המטרה של קרוספיט הייתה ליצור תפיסת כושר שתהיה רחבה וכוללנית. המטרה הייתה לבנות תוכנית, שתכין בצורה הטובה ביותר את המתאמנים מבחינה פיזית לכל דבר. להכין אותם לא רק ללא ידוע אלא גם לאפשרויות שלא ניתן לדעת אותן או להבינן. במבט על כל ענפי הספורט והמשימות הפיזיות באופן קולקטיבי, נשאלה השאלה אילו יכולות פיזיות ויכולות הסתגלות פיזיות יתרמו בצורה הטובה ביותר ליתרון בביצועים. חיתוך של כל אוסף הדרישות מענפי הספורט השונים, נתן את המענה.

לסיכום, המומחיות של קרוספיט היא לא בהתמחות בענף מסוים אלא במתן מענה רחב ככל הניתן לדרישות הפיזיות, בין אם הן יום יומיות ובין אם מדובר על מצבים קיצוניים ביותר (כגון תחרויות אתלטיות ועד מצבי "הלחם או ברח").

 

התפיסה

התפיסה של קרוספיט, היא "תנועה פונקציונאלית אשר משתנה כל הזמן בעצימות גבוהה". תנועות פונקציונאליות הן כל אותם כישורים מוטוריים עולמיים. הן מבוצעות כגל, של התכווצות מהמרכז, או הליבה, אל החוץ. מדובר גם בתנועות מרוכבות, כלומר כאלו שמערבות מספר מפרקים. תנועות אלו הן טבעיות, יעילות וקשורות לתנועות גוף. אין נקודה חשובה יותר מהיכולת של תנועות אלו, להזיז או לשנע עומסים כבדים על פני מרחקים ארוכים ובמהירות.

ביחד, שלוש הנקודות הללו (עומס, מרחק ומהירות) מכשירות תנועות פונקציונאליות להפקת הספק כוח גבוה. עצימות מוגדרת בדיוק כמו כוח, זה המשתנה הבלתי תלוי שכל הזמן מוציא את המרב מכל צורה של תרגיל. כמה שהעומק והרוחב של כל גירוי בתוכנית מסוימת יהיה גדול יותר ככה התוצאה המופקת מאותו תרגיל תהיה רחבה ועמוקה יותר.

תפיסת קרוספיט בנושא פונקציונאליות ועצימות, היא של השתנות מתמדת. העיקרון המנחה הוא שהכנה לאתגרים פיזיים אקראיים, משמע אינם ידועים, מעלה את הסבירות להתמודד בהצלחה עם אותם אתגרים שגרתיים וידועים מראש.

 

המתודולוגיה

המתודולוגיה שמניעה את קרוספיט היא אמפירית לחלוטין. הצהרות משמעותיות לגבי בטיחות, יעילות או היכולת לייעל משהו בכל תוכנית כושר כלשהי, ניתנות לתמיכה רק ע"י עובדות הניתנות למדידה וחזרה. הגישה הזו נקראת "כושר מבוסס ראיות". המתודולוגיה של קרוספיט מסתמכת על גילוי מלא של שיטות, תוצאות וביקורות. באמצעות קהילה של מתאמנים מאמנים ואנשי מקצוע שונים, השיטה מתפתחת. קרוספיט היא שיטה שמתפתחת עם הקהילה שלה ונבדקת כל הזמן ע"י החברים בה.

 

יישום

כיישום, קרוספיט למעשה זהו ספורט שניתן להסתכל עליו כעל "ספורט הכושר". גיוס של אחווה, תחרותיות והכיף שבספורט או משחק ספורט מפיקים אינטנסיביות שקשה להשיגה באמצעים אחרים. השימוש בלוח תוצאות, מעקב אחרי תוצאות והשוואה שלהן, השימוש בזמנים והגדרה של חוקים מדויקים לגבי הסטנדרטים של הביצועים, לא רק שהם מעלים את המוטיבציה לביצוע התוכנית אלא גם מפיקים את המטרות היחסיות והסופיות של כל תוכנית. בצורה זו מגיעים למעין ישור קו של כל תבנית ומטרה רצויה של כל תוכנית ותוכנית.

 

הסתגלות

המחויבות לכושר מבוסס ראיות, פרסום פומבי של תוצאות, פיתוח הדדי בשיתוף מאמנים ומתאמנים והאופי הפתוח הם מה שתרמו להבנה כיצד קרוספיט תורמת להסתגלות. קרוספיט תורמת לעליה ביכולת הגופנית במובן הרחב ולא הנקודתי. העלייה ביכולת הגופנית תומכת בהצהרות הראשוניות של בניית תוכנית כושר רחבה וכוללנית. זה גם מה שמסביר את העמידה של קרוספיט בדרישות ספורטיביות מכל מיני תחומים, ראיה לכך היא החדירה העמוקה של קרוספיט לענפי ספורט שונים כתוכנית כושר.

 

סיכום

קרוספיט היא קהילה שבה ביצועים אנושיים נמדדים בצורה פומבית כנגד עומסים משתנים וקבועים כאחד. קרוספיט היא קהילה פתוחה שבה כל אחד יכול לתרום ולהדגים ובה מאמנים ומתאמנים מקדמים ביחד את האומנות והמדע של שיפור הביצועיים האנושיים.

גרג גלסמן (יחד עם לורן גלסמן) הוא המייסד של קרוספיט והמפרסם של ירחון קרוספיט.